In Home Cooking Classes

Friends Night In!

Looking for a new way to do Lady’s Night?  Gather your friends and let Morgan show you and your gal pals how to make a fun, delicious, and healthy meal right in your own kitchen! Enjoy hands-on cooking, nutrition facts and tips, amazing recipes, and the best part…eating!  Fork to Fit brings everything you need for a three course meal, and even cleans your kitchen after class so you, the hostess, can enjoy your party and of course the delicious food you made!

  • Size 4-6 people
  • 5 recipes (appetizer, protein, carbohydrate, vegetables, dessert)
  • Time: 2-3 hours total
  • Cost: $55 per person. Price includes food, supplies, take-home recipe cards, clean-up, cooking tips, nutrition information, and answers to all of your food and health questions without having to leave the comfort of your very own home!

Fork to Fit-Print Size-0027

Kids Cook Too!

Tired of preparing the same ol’ chicken tenders and mac n cheese just to get your kids to eat?  Gather your kiddos and let Morgan demonstrate how to create a fun, kid-friendly (and nutritious) meal right in your own kitchen!  Get the kids involved in some hands-on cooking, complete with nutrition facts and tidbits, kid-friendly recipes, and the best part…eating!  Fork to Fit brings everything you need for a complete balanced meal, snack and dessert, and even cleans your kitchen after class so you, and the kids can have fun and enjoy the delicious food you made!

  • Size 4-6 people (must include at least one adult, 2 if kids are under 10)
  • 5 recipes (appetizer, protein, carbohydrate, vegetables, dessert)
  • Time: 2 hours total
  • Cost: $50 per person. Price includes food, supplies, take-home recipe cards, clean-up, cooking tips, nutrition information, and answers to all of your food and health questions without having to leave the comfort of your very own home!

 

Meal Makeover

  • Client provides a favorite meal and recipes – RD will demonstrate how to “makeover” your recipes to improve the nutritional content, while prioritizing delicious taste!
  • 2-3 recipes (new and improved recipes will be provided to client, along with differences in nutrition content from the original)
  • 1-2 person class
  • 60-90 minute class
  • Cost is $165-195 (RD will provide quote dependent on recipes submitted- includesFork to Fit-Print Size-0034 the cost of all food and supplies)

Sweetheart’s Surprise

  • RD will demonstrate how to prepare a healthy, romantic and delicious meal to surprise your sweetheart!
  • 1 person class
  • 2-3 recipes
  • 60-90 minute class
  • Cost is $175 (includes the cost of all food and supplies)

Date Night In

  • RD will demonstrate how to prepare healthy, easy, tasty weeknight recipes for 2
  • 2 person class
  • 2-3 recipes
  • 60-90 minute class
  • Cost is $185 (includes the cost of all food and supplies)

View More: http://photographybyjm.pass.us/forktofit

 

 

 

Leave a Reply